آخرین مطالب ارسالی
Last Posts
آهنگ های ویژه
Best Posts
کاشت مو
بهترین سایت کاشت مو با کمترین قیمت
کلینیک زیبایی
کپوبافی و انواع آن – الون اسکین چوبی و حصیری

کپوبافی

کپوبافی یکی از الون اسکین تزیینی – کاربردی جنوب ایران است که با برگ درخت خرما یا همان نخل بافته می شود . این هنر شامل بافت و تزیین سبدهای حصیری از برگهای درخت خرما و ساقه ی گندم است که با پیچش ساقه های مرکزی و جوان تر نخل به دور ساقه های کرتک شکل می گیرد و با نقش اندازی کامواهای الوان ادامه چیدا می کند که زیبایی آن چند برابر می شود . اصولا برای تزیین بیشتر کار از منگوله هایی زیبا و رنگی برای درب این ظروف کپو استفاده می شود که علاوه بر زینت کارباز کردن درب کپو با این منگوله ها آسان تر خواهد شد .

انواع دوخت کپو

کپوها به دوصورت تزیین می شود ، یک سری از کپو ها دارای زمینه ی ساده و حصیری است و نقوش هندسی به وسیله کاموا بر روی آن ایجاد می شود .
در گره دوم زمینه نیز به وسیله ی کامواهای رنگی پوشیده می شود .

مصارف کپو بافی

این سبدها موارد مصرفی چون : جای نان ، جای خرما ، جای میوه ، قنددان ، سفره ، جای لوازم خیاطی و … دارد و گاه با منگوله تزیین می شود .

نقوش استفاده شده درکپو

نقوش مورد استفاده بر روی کپو ها اصولا هندسی بوده و در رنگ بندی های بسیار شاد ارائه می شود .

مراکز تولید کپو

این فرآورده ی خاص منطقه ی جنوب کشور علی الخصوص دهستان ” شهیون ” واقع در شهرستان دزفول بوده و معمولا به شکل سبدهای درب دار و بدون درب به صورت محصولاتی در اندازه های و طرح های مختلف رنگی و ساده بافته می شود .

روش حفاضت از محصولات کپو

روش نگهداری ظروف کپو حفاظت از آن در مقابل رطوبت مداوم ، حرارت و آتش ، سفید کننده های شیمیایی و اشیای نوک تیز و برنده بوده و با آب ولرم و شوینده های معمولی قابل شستشو می باشد .

 

 

 ارسال در حدود 2 ماه قبل  ادامه مطلب »