آخرین مطالب ارسالی
Last Posts
آهنگ های ویژه
Best Posts
  کاشت مو
  بهترین سایت کاشت مو با کمترین قیمت
  تبلیغات شما
  تبلیغات شما در این مکان, ماهانه 5.000 تومان
  YourSite.Com
  تبلیغات شما
  تبلیغات شما در این مکان, ماهانه 5.000 تومان
  YourSite.Com
  تبلیغات شما
  تبلیغات شما در این مکان, ماهانه 5.000 تومان
  YourSite.Com
  پاپیه ماشه نقاشی لاکی یا نقاشی روغنی – ساخت محصولات پاپیه ماشه

  پاپیه ماشه یکی از الون اسکین سنتی و زیبای ایران است ، که در گذشته نقاشی لاکی یا نقاشی روغنی نامیده می شده است . انواع محصولاتی که با پاپیه ماشه می توان تولید کرد عبارت اند از : قلمدان ، قاب قرآن ، جلد کتاب که پس از تولید زیرساخت به وسیله کاغذ فشرده ، سطح آن را با لاک مخصوص به رنگ سیاه یا قهوه ای درآورده و روی آن را نقاشی نموده و در مرحله آخر به آن روغن می زنند .

  << پاپیه ماشه >> در اصل کلمه ای فرانسوی است و به معنای کاغذ فشرده شده می باشد و علت آن نام گذاری آن است که کاغذ را پس از خمیر کردن همراه با سریش ، تحت فشار قرار داده و زیر ساخت را تولید می نمایند . مرکز تولید این هنر شهر اصفهان می باشد .

  پاپیه واژه فرانسوی به معنی کاغذ و ماشه به معنی مچاله کردن است . شاید علت این نامگذاری کاربرد کاغذ های باطله در ساخت این اشیا باشد .

  روش کار پاپیه ماشه

  روش کار چنین است که با کاغذهای باطله ، آب و مقداری چسب خمیر تهیه می کنند و با آن اشیای کوچکی مانند قلمدان ، جلد کتاب ، جعبه آینه و … می سازند . پس از خشک شدن روی آن را نقاشی و سپس با لاک یا روغن می پوشانند . این روش از روزگار صفویه در ایران رایج شده است و هم چنانادامه دارد .

  مراکز مهم تولید پاپیه ماشه 

  از مراکز مهم تولید انواع این محصولات می توان به شهرهایی چون اصفهان ومشهد اشاره نمود که در این هنر به زیبایی کار می کنند .

  تاریخچه پاپیه ماشه 

  گویا خواستگاه آن در چین بوده است . چینی ها  کاغذ را در آغاز قرن دوم میلادی اختراع کردند و از آن خمیر پاپیه ماشه و تخته گچ را پیشرفت دادند . سربازان آنان اکثرا کلاه ایمنی پاپیه ماشه ای بر سر داشتند ، که برای استحکام بیشتر لاک و الکل می خوردند . یافته های باستان شناسان حاکی از آن است که آنها ظروف نیز می ساختند . مردم سمرقند در قرن هشتم هجری از چینیان تکنیک پاپیه ماشه را از صنعتگران آموختند . به آنان شیوه ی استفاده از خرده ریزها و کاغذ باطله را برای ساخت خمیر آموزش می دادند . در قرن دهم هجری ابتدا به مراکش و سپس به کشورهای دیگر انتقال پیدا کرد .

   

   ارسال در حدود 2 هفته قبل  ادامه مطلب »