آخرین مطالب ارسالی
Last Posts
آهنگ های ویژه
Best Posts
کاشت مو
بهترین سایت کاشت مو با کمترین قیمت
کلینیک زیبایی
پاپیه ماشه نقاشی لاکی یا نقاشی روغنی – ساخت محصولات پاپیه ماشه

پاپیه ماشه یکی از الون اسکین سنتی و زیبای ایران است ، که در گذشته نقاشی لاکی یا نقاشی روغنی نامیده می شده است . انواع محصولاتی که با پاپیه ماشه می توان تولید کرد عبارت اند از : قلمدان ، قاب قرآن ، جلد کتاب که پس از تولید زیرساخت به وسیله کاغذ فشرده ، سطح آن را با لاک مخصوص به رنگ سیاه یا قهوه ای درآورده و روی آن را نقاشی نموده و در مرحله آخر به آن روغن می زنند .

<< پاپیه ماشه >> در اصل کلمه ای فرانسوی است و به معنای کاغذ فشرده شده می باشد و علت آن نام گذاری آن است که کاغذ را پس از خمیر کردن همراه با سریش ، تحت فشار قرار داده و زیر ساخت را تولید می نمایند . مرکز تولید این هنر شهر اصفهان می باشد .

پاپیه واژه فرانسوی به معنی کاغذ و ماشه به معنی مچاله کردن است . شاید علت این نامگذاری کاربرد کاغذ های باطله در ساخت این اشیا باشد .

روش کار پاپیه ماشه

روش کار چنین است که با کاغذهای باطله ، آب و مقداری چسب خمیر تهیه می کنند و با آن اشیای کوچکی مانند قلمدان ، جلد کتاب ، جعبه آینه و … می سازند . پس از خشک شدن روی آن را نقاشی و سپس با لاک یا روغن می پوشانند . این روش از روزگار صفویه در ایران رایج شده است و هم چنانادامه دارد .

مراکز مهم تولید پاپیه ماشه 

از مراکز مهم تولید انواع این محصولات می توان به شهرهایی چون اصفهان ومشهد اشاره نمود که در این هنر به زیبایی کار می کنند .

تاریخچه پاپیه ماشه 

گویا خواستگاه آن در چین بوده است . چینی ها  کاغذ را در آغاز قرن دوم میلادی اختراع کردند و از آن خمیر پاپیه ماشه و تخته گچ را پیشرفت دادند . سربازان آنان اکثرا کلاه ایمنی پاپیه ماشه ای بر سر داشتند ، که برای استحکام بیشتر لاک و الکل می خوردند . یافته های باستان شناسان حاکی از آن است که آنها ظروف نیز می ساختند . مردم سمرقند در قرن هشتم هجری از چینیان تکنیک پاپیه ماشه را از صنعتگران آموختند . به آنان شیوه ی استفاده از خرده ریزها و کاغذ باطله را برای ساخت خمیر آموزش می دادند . در قرن دهم هجری ابتدا به مراکش و سپس به کشورهای دیگر انتقال پیدا کرد .

 

 ارسال در حدود 6 ماه قبل  ادامه مطلب »