آخرین مطالب ارسالی
Last Posts
آهنگ های ویژه
Best Posts
کاشت مو
بهترین سایت کاشت مو با کمترین قیمت
کلینیک زیبایی
مرتب سازي بر اساس رنگ سلول در اکسل

مرتب کردن سلول ها براساس گرافیک سلول در اکسل

به نظر شما این آموزش چه امتیازی داره؟

مرتب سازی سلول ها بر اساس رنگ فونت، سلول و آیکون

مرتب کردن داده ها در اکسل، یک مقوله خیلی خیلی مهم و البته ساده هس که فقط کافیه نکات کلیدی مربوط به این موضوع رو خوب بدونیم. نکاتی راجع به نوع انتخاب داده ها و برگشت ناپذیر بودن و … که همه این موارد در مقاله مرتب کردن داده ها تشریح شده.
عموما افرادی که با اکسل سر و کار دارن، داده هاشون رو بر اساس مقدار داده (کوچک به بزرگ و برعکس یا به ترتیب حروف افبا) مرتب میکنن. اما خیلی وقت ها پیش میاد که داده هامون رو بر اساس یک سری منطق خاص رنگبندی کردیم و در مرحله بعد میخوایم مرتب سازی بر اساس رنگ سلول ها رو انجام بدیم. در این مقاله میخوایم مرتب کردن داده ها بر اساس فرمت (رنگ سلول، رنگ فونت، آیکون سلول و …) رو شرح بدیم.

مرتب سازی بر اساس رنگ سلول

مرتب کردن سلول ها بر اساس رنگشون در اکسل نسبت به شمردن ، جمع کردن و حتی فیلتر کردن اونها، خیلی آسون تره. و اصلا به کدهای VBA یا فرمول های مختلف نیازی نیست. برای این کار از قسمت Custom Sort که در تمام نسخه های جدید اکسل از جمله ۲۰۰۷ ، ۲۰۱۰ ، ۲۰۱۳ و ۲۰۱۶ موجوده، استفاده کنیم. پس برای مرتب کردن داده ها مطابق با مراحل زیر پیش میریم:

۱: محدوده سلول های خود را انتخاب کنید. (برای این مورد، حتما نکات مربوط به SORT معمولی رو از مقاله مرتب کردن داده ها مطالعه کنید)

حتما بخوانید:  کامنت گذاری و همه زوایای آن در اکسل

۲: از تب Home و قسمت Editing Group، گزینه Sort & Filters رو انتخاب سپس از منو باز شده گزینه Custom Sort رو انتخاب کنین. (یا تب Data/Sort)

انتخاب داده ها و گزینه Custom Sort

شکل ۱- انتخاب داده ها و گزینه Custom Sort

در پنجره باز شده (شکل ۲) تنظیمات زیر رو از چپ به راست اعمال کنین.

  1. درقسمت Column ستونی که میخواهید مرتب بشه رو انتخاب کنین. (که در مثال ما ستون “ردیف” هست)
  2. در قسمت Sort On گزینه Cell Color رو انتخاب کنین.
  3. در قسمت Order رنگ سلولی که میخواهید در بالا قرار بگیره رو انتخاب کنین.
  4. در آخر گزینه On Top رو انتخاب کنین.

مرتب کردن داده های رنگی

شکل ۲- مرتب کردن داده های رنگی

حالا میخوایم ترتیب هر رنگ رو مشخص کنیم. یعنی مثلا داده های آبی، بعد سبز و بعد زرد. برای این کار، روی Copy Level کلیک کنین (شکل ۳) تا یک قسمت دیگه مثل اولی و با همون تنطیمات درست بشه. بعد در قسمت Order رنگی که میخواهید در اولویت دوم قرار بگیره رو انتخاب کنین. به همین ترتیب به تعداد رنگ هایی که دارین Level بسازین و به ترتیب رنگ های دلخواهتون مرتبشون کنین.

ایجاد سطوح مختلف برای مرتب کردن همه داده های رنگی

شکل ۳- ایجاد سطوح مختلف برای مرتب کردن همه داده های رنگی

حالا روی OK کلیک کنین. همونطور که میبینین سلول ها براساس رنگ های درخواستی ما مرتب شدن. (شکل ۴)

داده های مرتب شه بر اساس رنگ

شکل ۴- داده های مرتب شه بر اساس رنگ

یک راه خیلی سریع تر هم برای این کار وجود داره. داده ها رو انتخاب کرده و گزینه Filter رو از تب Data بزنید. بعد روی فلش Autofilter در کنار اون ستونی که میخواین مرتب بشه کلیک کنین. از منوی باز شده گزینه Sort By Color رو انتخاب کنین، سپس رنگی که میخواین در بالا یا پایین قرار بگیره رو انتخاب کنین. هرچند همونطور که مشاهده میکنین میتونین از همین منو به گزینه Custom Sort هم دسترسی پیدا کنین.

حتما بخوانید:  استفاده از ابزار هوشمند Flash Fill

مرتب کردن داده ها بر اساس رنگ از قسمت AUTOFILTER

شکل ۵- مرتب کردن داده ها بر اساس رنگ از قسمت AUTOFILTER

مرتب کردن سلول ها بر اساس رنگ فونت

مرتب کردن داده ها بر اساس رنگ فونت هم دقیقا مثل مرتب کردن بر اساس رنگ سلول انجام میشه (با استفاده از Custom Sort) با این تفاوت که در قسمت Sort On بجای Cell Color گزینه Font Color رو انتخاب میکنیم.

مرتب کردن داده ها بر اساس رنگ فونت

شکل ۶- مرتب کردن داده ها بر اساس رنگ فونت

و باز هم این گزینه از قسمت Autofilter/ Sort هم در دسترس هست.

مرتب کردن داده ها بر اساس رنگ فونت از قسمت filter

شکل ۷- مرتب کردن داده ها بر اساس رنگ فونت از قسمت filter

مرتب کردن سلول ها براساس رنگ آیکون ها

گاهی اوقات پیش میاد که ما روی داده هامون، از آیکون های فرمت دهی شرطی (Conditional Formatting) اعمال کردیم و حالا میخوایم داده ها رو بر اساس این آیکون ها مرتب کنیم. همونطور که در شکل ۸ میبینید، ما آیکون ها چراغ راهنمایی (Conditional Formatting Icons) رو برای اعداد ستون قیمت اعمال کردیم و این ستون بر اساس مقداری که داره یکی از آیکون های سبز، زرد و قرمز رو نمایش میده. حالا میخوایم داده ها رو بر اساس آیکون هایی که دارن، مرتب کنیم.

مرتب سازی بر اساس رنگ سلول و آیکون ایجاد شده با Conditional Formatting

شکل ۸- مرتب سازی بر اساس رنگ سلول و آیکون ایجاد شده با Conditional Formatting

برای این کار میتونیم با استفاده از همون بخش Custom Sort که در قسمت های قبلی توضیح دادیم، و انتخاب ستون قیمت و گزینه Cell Icons، سلول های خودمون رو براساس آیکون های دلخواهمون مرتب کنیم. مثلا اول چراغ سبز، بعد چراغ زرد و در آخر قرمز.

حتما بخوانید:  راه های ثبت داده در اکسل

مرتب کردن داده ها بر اساس رنگ آیکون (فرمت دهی شرطی)

شکل ۹- مرتب کردن داده ها بر اساس رنگ آیکون (فرمت دهی شرطی)

ما در این مثال با مشخص کردن دو رنگ سبز و زرد دیگر نیازی به مشخص کردن رنگ قرمز نداریم چون بعد از رنگ سبز و زرد، رنگ قرمز بطور خودکار در پایین قرار میگیرد.

مرتب سازی بر اساس رنگ سلول یا نوع آیکون 

شکل ۱۰- مرتب سازی بر اساس رنگ سلول یا نوع آیکون 

نکته:
دقت داشته باشید که میتونیم هم بر اساس فرمت و هم بر اساس مقدار سلول داده ها رو مرتب کنیم. مثلا داده های با رنگ زرد رو بذاریم اولویت اول و بعد بگیم حالا همه داده های زرد رو بر اساس قیمت (از بزرگ به کوچک) مرتب کن. برای این کار Level اول رنگ رو مشخص میکنیم و در Level دوم هم بزرگ به کوچک بودن ستون قیمت. پس اینطور نیست که یا فقط رنگ، یا فقط محتوا. هر دو امکان پذیر هست.

 

فیلتر کردن داده ها بر اساس رنگ سلول

مطابق با توضیحاتی که در بالا ارائه شد، علاوه بر مرتب کردن داده ها، میتونیم داده ها با رنگ خاصی رو از طریق فیلتر نمایش بدیم. برای این کار از طریق Autofilter و لیست باز شده گزینه Filter By color رو زده و رنگ دلخواه که میخوایم نمایش داده بشه رو انتخاب میکنیم.

فیلتر بر اساس رنگ

شکل ۱۱- فیلتر بر اساس رنگ

 ارسال در حدود 3 ماه قبل  ادامه مطلب »