آخرین مطالب ارسالی
Last Posts
آهنگ های ویژه
Best Posts
  کاشت مو
  بهترین سایت کاشت مو با کمترین قیمت
  تبلیغات شما
  تبلیغات شما در این مکان, ماهانه 5.000 تومان
  YourSite.Com
  تبلیغات شما
  تبلیغات شما در این مکان, ماهانه 5.000 تومان
  YourSite.Com
  تبلیغات شما
  تبلیغات شما در این مکان, ماهانه 5.000 تومان
  YourSite.Com
  شک بافی دست بافته ی سنتی واصیل استان هرمزگان – دست بافته های ایرانی

  شک بافی یکی از الون اسکین سنتی و کاربردی ایران است . شک بافی در مناطق روستایی استان هرمزگان برای تزیین ، سرآستین ، پایین دامن و یقه ی لباس های زنانه ، نوعی نوار باریک می بافند که به آن << شک بافی اطلاق >> می گردد .

  روش دوخت شک بافی

  شیوه دوخت بسیار آسان بوده و بافت شک ، توسط جابه جایی چندین قرقره طلایی یا نقره ای که << خوس >> نامیده می شود بر روی بالشتکی که برای این منظور تهیه شده است ، انجام می گیرد . نام این مجموعه ( بالشتک ، پایه چوبی و قرقره های طلایی و نقره ای ، جوغن ) می باشد .

  این هنر به وسیله نوعی هاون چوبی که جوغن نام دارد و چند قرقره ی مخصوص که معروف به قالب است همچنین یک عدد بالشتک کوچک که از جنس پارچه است انجام می گیرد و شیوه ی کار به این صورت است که بالشتک را روی جوغن قرار داده و بر روی آن الیاف نخ را که دارای روکش فلزی و نوار خوسی است را به دور قرقرهای قالب پیچیده شده است و با کمک دست می بافند .

  انواع شک بافی

  شک بافی حرفه ای خانگی است و توسط زنان و دختران استان هرمزگان انجام می گیرد . عرض این دست بافته ی ایرانی به نسبت طرح مورد نظر از ۵ میلی متر تا ۶ سانتی متر پهنا دارد و به همین جهت با توجه به تفاوت عرض و طرح های بافته شده به اسامی مختلفی مانند : زری یک فصله ، زری دو فصله ، زری سه فصله ، شک عین القمری ، لب لبه ای ، گل اشرفی ساده ، قبر عاشقون ، دال دالی ، غولی ده قالبه ، قیچی ، لوزی ، رافعی ، خاتم بندی ، عامل گردان نامیده می شوند . لباس های محلی زنانه استان هرمزگان ، لبه آستین ، دوریقه ، لبه دامن  ،اطراف سجاده و … با این نوارها تطیین می شود .

   ارسال در حدود 1 هفته قبل  ادامه مطلب »