آخرین مطالب ارسالی
Last Posts
آهنگ های ویژه
Best Posts
کاشت مو
بهترین سایت کاشت مو با کمترین قیمت
کلینیک زیبایی
شک بافی دست بافته ی سنتی واصیل استان هرمزگان – دست بافته های ایرانی

شک بافی یکی از الون اسکین سنتی و کاربردی ایران است . شک بافی در مناطق روستایی استان هرمزگان برای تزیین ، سرآستین ، پایین دامن و یقه ی لباس های زنانه ، نوعی نوار باریک می بافند که به آن << شک بافی اطلاق >> می گردد .

روش دوخت شک بافی

شیوه دوخت بسیار آسان بوده و بافت شک ، توسط جابه جایی چندین قرقره طلایی یا نقره ای که << خوس >> نامیده می شود بر روی بالشتکی که برای این منظور تهیه شده است ، انجام می گیرد . نام این مجموعه ( بالشتک ، پایه چوبی و قرقره های طلایی و نقره ای ، جوغن ) می باشد .

این هنر به وسیله نوعی هاون چوبی که جوغن نام دارد و چند قرقره ی مخصوص که معروف به قالب است همچنین یک عدد بالشتک کوچک که از جنس پارچه است انجام می گیرد و شیوه ی کار به این صورت است که بالشتک را روی جوغن قرار داده و بر روی آن الیاف نخ را که دارای روکش فلزی و نوار خوسی است را به دور قرقرهای قالب پیچیده شده است و با کمک دست می بافند .

انواع شک بافی

شک بافی حرفه ای خانگی است و توسط زنان و دختران استان هرمزگان انجام می گیرد . عرض این دست بافته ی ایرانی به نسبت طرح مورد نظر از ۵ میلی متر تا ۶ سانتی متر پهنا دارد و به همین جهت با توجه به تفاوت عرض و طرح های بافته شده به اسامی مختلفی مانند : زری یک فصله ، زری دو فصله ، زری سه فصله ، شک عین القمری ، لب لبه ای ، گل اشرفی ساده ، قبر عاشقون ، دال دالی ، غولی ده قالبه ، قیچی ، لوزی ، رافعی ، خاتم بندی ، عامل گردان نامیده می شوند . لباس های محلی زنانه استان هرمزگان ، لبه آستین ، دوریقه ، لبه دامن  ،اطراف سجاده و … با این نوارها تطیین می شود .

 ارسال در حدود 5 ماه قبل  ادامه مطلب »