آخرین مطالب ارسالی
Last Posts
آهنگ های ویژه
Best Posts
کاشت مو
بهترین سایت کاشت مو با کمترین قیمت
کلینیک زیبایی
زرگری و جواهرسازی – الون اسکین فلزی – زیورآلات

زرگری و جواهرسازی

زرگری و جواهرسازی یکی از هنرها و الون اسکین فلزی ایرانی است که طرفدران زیادی هم دارد . ساختن زیورآلات از طلا و نقره را زرگری و نشاندن سنگ های قیمتی بر روی آن ها را جواهرسازی می گویند .
در گذشته زرگر با نقره ظرف هایی مانند سینی ، قندان، جام های مختلف از طلا و نقره به شکل سرحیوانات و دیگراشکال ساخته و پرداخته می کردند که ازهنرهای رایج دوره هخامنشی و ساسانی بوده است که امروزه نمونه های زیادی ازآن ها دردست می باشد .

شیوه ی کار زرگر

کار زرگرتنها محدود به استفاده از یک روش خاص نیست ، بلکه ممکن است برای ساخت یک شیی زینتی چند روش کار را هم زمان انجام دهد . بنابراین زرگرها ضمن ارایه اثری ظریف ممکن است با ریخته گری ، ساخت و پرداخت کاری ، قلم زنی ، مینا کاری و ترصیع کاری آشنایی داشته باشند و در کارهای خود به تناسب نیاز ازاین روش ها استفاده نمایند .

شاخص زیورالات منطقه ای

زیورآلات هر منطقه ویژگی های خاصی دارد که تابع فرهنگ و سنت های مردم آن منطقه می باشد . امروزه در طرح های زیورآلات شهری تفاوت چندانی دیده نمی شود و این تولیدات تابع سلیقه های شهر نشینان است .

مراکز مهم زرگری در ایران

زرگری به شیوه سنتی دراستان های تهران، فارس ، سیستان و بلوچستان ، گلستان ، آذربایجان شرقی ، کردستان ، هرمزگان ، خراسان و همچنین در میان بعضی عشایر رایج است .

تاریخچه ی جواهر سازی دراقوام مختلف

فلزات و سنگهای گران بها از گذشته های دوردردستان هنرمندان به شکل های تزیینی و هنری درآمده تا در مصارف زیورآلات شخصی ، حیثیت اجتماعی و اهداف آیینی و سنتی به کار برده شود .

سومر

از ۵۰۰۰ سال قبل درمصرو حدود ۲۵۰۰ سال( ق . م ) دربین النهرین جواهرتی زیبا ساخته می شده است که نمونه هایی ازآن درکاوش های شهرباستانی اور ، در جنوب بابل و وابسته به تمدن سومرکشف شد .

ایران

ساکنان ایرانی زمانی دیرتر به ثروت و فرصت کافی دست یافتند تا روی فلزات کار کنند و ازآنها زیورآلات بسازند ، که دلیل عمده آن سختی اوضاع معیشت شان بود درمقایسه با بین النهرینی ها که درکناره های دریای نیل که آب فراوان و کشاورزی آسان داشتند . با این همه زیورهای مسی و رشته هایی از مهره و دانه با رنگها و ترکیبات مختلف از حدود ۳۰۰۰ تا ۱۳۰۰ (ق م ) به دست آمده است . تپه حصار دامغان که واقع درجاده معدن سنگ لاجورد بدخشان قرارداشت از حدود ۲۰۰۰ سال قبل از میلاد چنان توانگرشد که مرکز نخستینی برای زرگری و نقره کاری واقع گردید .

عواقب سقوط دولت ها 

انقراض امپراتوری سومر با سقوط شهر مرکزی اور در ۲۰۰۶ (ق م ) عواقب مهمی داشت که یکی از این عواقب مهم نابودی اشیای همراه بردنی به عنوان غنایم جنگی همچنین پراکنده شدن و بی خانمانی هنرمندانی که دراین زمینه فعالیت میکردند که این امرزیانهای فراوانی به فرهنگهای اقوام وارد کرده است .
تاریخچه وجایگاه فرهنگهای ملل مختلف بر طبق مدارک معتبرهمیشه تحت تاثیرعواملی مهم بوده است که از لحاظ منطقه ای و نظم تاریخی متزلزل شده است . براثرحفاریهای خطاکارانه و به دوراز نظارت علمی در تعیین جایگاهها ، دوره ها ، تقدم و تاخر سنه ، شرایط اقتصادی و اجتماعی و مخصوصا ارتباطات و داد و ستد ها آشفتگی به میان آمده و اصالت تولیدی ها و قدمت و سندیت عتیقه ها و زیرخاکی ها در بازار ارزشها سخت مشکوک و تزلزل گردیده است . و بیش از همه در مورد جواهرات و فلزات گران بها و اشیای کوچک همراه بردنی . به هر صورت مسلم است که این گونه اقلام همه جا و همه وقت در گردش دست به دست بوده است .

اولین جواهرات در ایران 

در نیمه ی اول هزاره دوم (ق م ) جواهرات تولید شده در شوش شامل دست بند و گردنبندهای مزین به مهرهای گرمکی شکل و دانه های وسطی (وسطی انداز) از طلای توخالی که زنان و مردان جهت  زینت استفاده میکردند . در نتیجه ی کاوش های علمی به عمل آمده در تورنگ تپه ، حسنلو ، دینخاتپه ، گوک تپه ، دیلمان و همچنین اشیای به دست آمده از املش ، جواهراتی قابل سنه گذاری شناسایی شده اند که مسیر تحول و طیف طرح ها و اسلوبهای معمول درایران شمالی را اشکار می سازند ، مشتمل بر آویزهای گوژکاری شده گرد یا ستاره ای ، گوشواره های ملیله کاری به شکل هلال ماه یا حلقوی مارپیچ ، انگشتری و گردنبند ها با دانه های عقیق قرمز و مهره های کج و شیاردار طلا ، همچنانکه نیم تاج و پولک و دگمه ی تزئینی .
گوشواره ای جالب توجه که به اهتمام پروفسور دایسون در حسنلو مکشوف گردیده است شبیه خوشه ای از گویچه های کوچک طلا ، مانند دانه های انگور ، ساخته شده و از جهت بافت جو دانه ای ( دان دان ) سطحش شباهت هایی با نمونه های نقش برجسته های سنگی آشوریان دارد . چنانکه پیداست عرصه ی اللهام گیری جواهر سازی ایرانی نسبت به ازدیاد مشتریانش گسترده تربوده است تا پاسخگوی تقاضا باشد .
نخستین نمونه های دستبند طلای ایرانی تشکیل شده از دو حلقه مجوف طلا به دور یکدیگربا دو انتهایش به شکل کله ی شیر در یکی از گورهای مارلیک پیدا شده است . این نمونه ای آغازین از پیدایی دستبندهای طلاییی است که با همین ویژگی گله ی جانورانی بیرون رسته از دو انتهای حلقه ی تو خالی ، و با نازک کاری های الحاقی ، در دوره هخامنشینی به انواع مختلف ساخته می شد .

 ارسال در حدود 1 ماه قبل  ادامه مطلب »