آخرین مطالب ارسالی
Last Posts
آهنگ های ویژه
Best Posts
کاشت مو
بهترین سایت کاشت مو با کمترین قیمت
کلینیک زیبایی
خوس دوزی به همراه آموزش دوخت – نخ نقده – سوزن دوزی

خوس دوزی یکی ازانواع رودوزی های زیبا و سنتی ایران است . خوس دوزی الون اسکین است که برای تزیین روسری یا پارچه های توری ( معمولا مشکی ) مورد استفاده قرارمی گیرد .

نوع نخی که در خوس دوزی به کار می رود ، نخ نقده طلایی و نقره ای است که به نخ خوس مشهور است و به همین دلیل به دوختی که با این نخ ها انجام می شود خوس دوزی می گویند . معمولا نیازی به طراحی نقش بر روی پارچه نیست و تلالوء نخ ها جلوه ی خاصی به کار می دهد و در صورت اجرای خوب و تمیز ، پشت و روی پارچه یکنواخت و هر دو طرف پارچه نقش دار می شود .

تاریخچه ی خوس دوز ی

خوس دوزی یکی از انواع سوزن دوزی هاست که تاریخ مشخصی ندارد و آن چه مسلم است این هنر درزمان صفویه در بندرعباس و بلوچستان از رونق بیشتری برخوردار بوده است . بعد از دوره صفویه در پیشرفت این سوزن دوزی قدم های موثری برداشته شد و این هنر به جالب ترین وجهی نمودار گردید .

از این هنر بیشتر برای تزیین پرده های توری ، روسرویس های توری و چادرهای توری استفاده می شود . نقوشی که بیشتر در خوس دوزی مورد توجه است نقوش ستارگان به شکل ۶ پر ، ۸ پر و یا ۱۲ پر می باشد .

در این سوزن دوزی با توجه به ساده بودن طرح ها ، احتیاجی به طراحی و نقش اندازی روی پارچه نیست ، بلکه هنرمند با ذوق و سلیقه خود شروع به سوزن دوزی می کند . در این نوع سوزن دوزی پشت و روی کار معمولا یکنواخت بوده و از تلالوء خاصی برخوردار می باشد .

روش دوخت خوس دوزی

شیوه اجرای دوخت در این سوزن دوزی به این صورت است که نخ نقده را به انتهای سوزن نخ کرده ای قلاب کرده ، سپس طرح را روی پارچه توری می دوزند .

مراکز مهم خوس دوز ی

این دوخت در استان کردستان ، هرمزگان ، سیستان و بلوچستان رایج است . موارد مصرف آن برای لباس های محلی ، روسری ، رومیزی ، روتختی و … می باشد .

 

 ارسال در حدود 5 ماه قبل  ادامه مطلب »