آخرین مطالب ارسالی
Last Posts
آهنگ های ویژه
Best Posts
  کاشت مو
  بهترین سایت کاشت مو با کمترین قیمت
  تبلیغات شما
  تبلیغات شما در این مکان, ماهانه 5.000 تومان
  YourSite.Com
  تبلیغات شما
  تبلیغات شما در این مکان, ماهانه 5.000 تومان
  YourSite.Com
  تبلیغات شما
  تبلیغات شما در این مکان, ماهانه 5.000 تومان
  YourSite.Com
  خوس دوزی به همراه آموزش دوخت – نخ نقده – سوزن دوزی

  خوس دوزی یکی ازانواع رودوزی های زیبا و سنتی ایران است . خوس دوزی الون اسکین است که برای تزیین روسری یا پارچه های توری ( معمولا مشکی ) مورد استفاده قرارمی گیرد .

  نوع نخی که در خوس دوزی به کار می رود ، نخ نقده طلایی و نقره ای است که به نخ خوس مشهور است و به همین دلیل به دوختی که با این نخ ها انجام می شود خوس دوزی می گویند . معمولا نیازی به طراحی نقش بر روی پارچه نیست و تلالوء نخ ها جلوه ی خاصی به کار می دهد و در صورت اجرای خوب و تمیز ، پشت و روی پارچه یکنواخت و هر دو طرف پارچه نقش دار می شود .

  تاریخچه ی خوس دوز ی

  خوس دوزی یکی از انواع سوزن دوزی هاست که تاریخ مشخصی ندارد و آن چه مسلم است این هنر درزمان صفویه در بندرعباس و بلوچستان از رونق بیشتری برخوردار بوده است . بعد از دوره صفویه در پیشرفت این سوزن دوزی قدم های موثری برداشته شد و این هنر به جالب ترین وجهی نمودار گردید .

  از این هنر بیشتر برای تزیین پرده های توری ، روسرویس های توری و چادرهای توری استفاده می شود . نقوشی که بیشتر در خوس دوزی مورد توجه است نقوش ستارگان به شکل ۶ پر ، ۸ پر و یا ۱۲ پر می باشد .

  در این سوزن دوزی با توجه به ساده بودن طرح ها ، احتیاجی به طراحی و نقش اندازی روی پارچه نیست ، بلکه هنرمند با ذوق و سلیقه خود شروع به سوزن دوزی می کند . در این نوع سوزن دوزی پشت و روی کار معمولا یکنواخت بوده و از تلالوء خاصی برخوردار می باشد .

  روش دوخت خوس دوزی

  شیوه اجرای دوخت در این سوزن دوزی به این صورت است که نخ نقده را به انتهای سوزن نخ کرده ای قلاب کرده ، سپس طرح را روی پارچه توری می دوزند .

  مراکز مهم خوس دوز ی

  این دوخت در استان کردستان ، هرمزگان ، سیستان و بلوچستان رایج است . موارد مصرف آن برای لباس های محلی ، روسری ، رومیزی ، روتختی و … می باشد .

   

   ارسال در حدود 2 هفته قبل  ادامه مطلب »