آخرین مطالب ارسالی
Last Posts
آهنگ های ویژه
Best Posts
  کاشت مو
  بهترین سایت کاشت مو با کمترین قیمت
  تبلیغات شما
  تبلیغات شما در این مکان, ماهانه 5.000 تومان
  YourSite.Com
  تبلیغات شما
  تبلیغات شما در این مکان, ماهانه 5.000 تومان
  YourSite.Com
  تبلیغات شما
  تبلیغات شما در این مکان, ماهانه 5.000 تومان
  YourSite.Com
  حکاکی روی سنگ – قلمزنی روی سنگ – الون اسکین سنگی

  حکاکی روی سنگ یکی از الون اسکین سنگی زیبای ایران است که قلمزنی روی سنگ نیز گفته می شود . این الون اسکین در حال حاضردرشهرهایی چون قم و مشهد از رواج بیشتری نسب به سایر شهر های ایران برخوردار است .

  تاریخچه ی حکاکی روی سنگ 

  حکاکی روی سنگ یکی از قدیمی ترین الون اسکین است . قبل از اختراع خط و با شروع غارنشینی ، انسان ها برای انتقال پیام و منظور خود اشکالی را روی سنگ حکاکی می کردند و به این طریق با هم ارتباط برقرار می کردند . با اختراع خط ، تراش سنگ برای تهیه وسایل مورد احتیاج به کارگرفته می شد . در گذشته از این هنر برای حکاکی نقشی بر روی مهرها و انگشترهایی که هم جنبه کاربردی و هم جنبه ی تزیینی داشت استفاده می شد . اما اکنون علاوه بر زیورآلات وسایل دیگری نیز ساخته می شود .

  هنرمندان سنگ تراش از قطعات سنگ خاکستری رنگی که از اطراف مشهد استخراج می شود ( لاوزیا لاپس ) که ترکیبی از تالک و کلرو می باشد ، استفاده می نمایند . انواع ظروف ، ادوات تزئینی و صفحات قاب مانندی را تراشیده و بعد از صیقل دادن ، جهت حکاکی به هنرمند حکاک سپرده می شود .

   

  روش حکاکی روی سنگ

  روش اجرای حکاکی روی سنگ

  شیوه اجرای کار حکاکی روی سنگ به این صورت است که هنرمند حکاک ، ابتدا سطح شئی را به وسیله روغن مخصوص می پوشانند که با این روش رنگ مشکی براقی به دست می آید ( گاه نیز سطح کار را با رنگ مشکی می پوشانند ) سپس طرح مورد نظر را بر روی شیء منتقل کرده و به وسیله ابزارهای مختلفی که مخصوص کار حکاکی است زمینه ی کار را بر می دارند تا نقوش به رنگ مشکی نمایان شود ، گاه ممکن است که حکاک ، خطوط مربوط به نقش حالت را از سطح کار بردارد و به اصطلاح نقش حالت منفی بدهد ، در این صورت طرح به صورت خطوط خاکستری بر زمینه مشکی حالت زیبایی به کار می دهد . امروزه بازار فروش این محصولات در قم و مشهد بسیار پرطرفدار است وحکاکی روی سنگ در این دو شهر از رواج خوبی برخوردار است .

   ارسال در حدود 1 هفته قبل  ادامه مطلب »