آخرین مطالب ارسالی
Last Posts
آهنگ های ویژه
Best Posts
کاشت مو
بهترین سایت کاشت مو با کمترین قیمت
کلینیک زیبایی
حکاکی روی سنگ – قلمزنی روی سنگ – الون اسکین سنگی

حکاکی روی سنگ یکی از الون اسکین سنگی زیبای ایران است که قلمزنی روی سنگ نیز گفته می شود . این الون اسکین در حال حاضردرشهرهایی چون قم و مشهد از رواج بیشتری نسب به سایر شهر های ایران برخوردار است .

تاریخچه ی حکاکی روی سنگ 

حکاکی روی سنگ یکی از قدیمی ترین الون اسکین است . قبل از اختراع خط و با شروع غارنشینی ، انسان ها برای انتقال پیام و منظور خود اشکالی را روی سنگ حکاکی می کردند و به این طریق با هم ارتباط برقرار می کردند . با اختراع خط ، تراش سنگ برای تهیه وسایل مورد احتیاج به کارگرفته می شد . در گذشته از این هنر برای حکاکی نقشی بر روی مهرها و انگشترهایی که هم جنبه کاربردی و هم جنبه ی تزیینی داشت استفاده می شد . اما اکنون علاوه بر زیورآلات وسایل دیگری نیز ساخته می شود .

هنرمندان سنگ تراش از قطعات سنگ خاکستری رنگی که از اطراف مشهد استخراج می شود ( لاوزیا لاپس ) که ترکیبی از تالک و کلرو می باشد ، استفاده می نمایند . انواع ظروف ، ادوات تزئینی و صفحات قاب مانندی را تراشیده و بعد از صیقل دادن ، جهت حکاکی به هنرمند حکاک سپرده می شود .

 

روش حکاکی روی سنگ

روش اجرای حکاکی روی سنگ

شیوه اجرای کار حکاکی روی سنگ به این صورت است که هنرمند حکاک ، ابتدا سطح شئی را به وسیله روغن مخصوص می پوشانند که با این روش رنگ مشکی براقی به دست می آید ( گاه نیز سطح کار را با رنگ مشکی می پوشانند ) سپس طرح مورد نظر را بر روی شیء منتقل کرده و به وسیله ابزارهای مختلفی که مخصوص کار حکاکی است زمینه ی کار را بر می دارند تا نقوش به رنگ مشکی نمایان شود ، گاه ممکن است که حکاک ، خطوط مربوط به نقش حالت را از سطح کار بردارد و به اصطلاح نقش حالت منفی بدهد ، در این صورت طرح به صورت خطوط خاکستری بر زمینه مشکی حالت زیبایی به کار می دهد . امروزه بازار فروش این محصولات در قم و مشهد بسیار پرطرفدار است وحکاکی روی سنگ در این دو شهر از رواج خوبی برخوردار است .

 ارسال در حدود 5 ماه قبل  ادامه مطلب »