آخرین مطالب ارسالی
Last Posts
آهنگ های ویژه
Best Posts
کاشت مو
بهترین سایت کاشت مو با کمترین قیمت
کلینیک زیبایی
تابع choose در اکسل انتخاب یک یا چند گزینه

تابع Choose در اکسل با کاربردی جالب

۷ رأی، میانگین: ۵

یک سری توابع هستن که ممکنه کمتر بهشون پرداخته بشه و کمتر به چشم بیان. اما بعضا کاربردهایی دارن که توصیه میشه با این توابع آشنا باشید. تابع Choose در اکسل یکی از این توابع هست. این تابع از دسته توابع جستجو یا Lookup & Reference هست. در این مقاله به آموزش این تابع می پردازیم.

آرگومانهای این تابع به شرح زیر است:

Index_num: آرگومان از جنس عدد هست و تعیین میکنه که خروجی تابع، چندمین آرگومان از داده های ورودی باشه.

Value1: این آرگومان ها تعیین کننده خروجی این تابع هستن. که از Value2 به بعد اختیاری هست.

برای اینکه متوجه بشیم که این تابع دقیقا چکاری انجام میده، مثال زیر رو ببینید. خروجی تابع نمایش داده شده در شکل ۱ برابر است با “تابستان”.

معرفی آرگومان های تابع Choose

شکل ۱- معرفی آرگومان های تابع Choose در اکسل

پس همونطور که میبینید خروجی تابع Choose برابر است با nامین آرگومان از آرگومان های Value. N رو آرگومان اول این تابع تعیین میکنه. پس در مثال شکل ۱، خروجی تابع برابر است با دومین آرگومان از چهار آرگومان داده شده یعنی “تابستان”.

نکته:
آرگومان های Value میتونن از هر نوعی باشن، مثلا عدد، متن، سلول، علامت و …

 

مثال دیگه ای از این تابع میزنیم:

فرض کنید پرسشنامه ای داریم که پاسخ سوالات یکی از اعداد ۱ تا ۳ است. حالا میخوایم معادل هر کدوم از این اعداد رو فراخوانی کنیم. یعنی عدد ۱، بد. ۲، متوسط و ۳، عالی. این بار داده ها رو از سلول میگیریم. به شکل ۲ دقت کنید:

حتما بخوانید:  تابع IF | پایه فرمول نویسی منطقی اکسل

فراخوانی با استفاده از تابع Choose

شکل ۲- فراخوانی با استفاده از تابع Choose در اکسل

برای مثال مطرح شده در شکل ۲، چه راه حل های دیگه ای پیشنهاد میدید؟ در ادامه همین پست و در قالب کامنت راه حل های خودتون رو ارائه بدید.

تابع Choose کاربرد فوق العاده حرفه ای در فرمول نویسی های آرایه ای و Vlookup چند شرطی داره. همینطور از این تابع برای حل مساله Backward Vlookup یا اصطلاحا جستجوی عقبگرد داره.

در یادگیری توابع سعی کنید برای هر مسئله راه حل های مختلف و با ترکیب توابع مختلف ارائه بدید. این کار کمک میکنه هم به توابع مختلف مسلط بشید و هم اینکه از برخی توابع غافل نمونید.

 ارسال در حدود 6 ماه قبل  ادامه مطلب »