آخرین مطالب ارسالی
Last Posts
آهنگ های ویژه
Best Posts
کاشت مو
بهترین سایت کاشت مو با کمترین قیمت
کلینیک زیبایی
ايا ايدز بيماری جنسی است

آیا رابطه جنسی سبب ابتلا به ایدز میشه ؟

salamatmag 1 9 300x150 ايا ايدز بيماری جنسی است

 

در این مقاله در سلامت مگ به اینکه ايا ايدز بيماری جنسی است می پردازیم ، با ما تا پایان مقاله همراه باشید

 

 

احتمال انتقال ایدز در یک رابطه چقدر هست

 

این باور اشتباه هست. اچ آی وی یک نوع ویروس می باشد که وارد بدن فرد شده  و وی را حامل یا دارنده این عفونت کرده است.

تا وقتی که این ویروس در بدن وی هست، می تواند ویروس را به فرد دیگری انتقال داد. ایدز که شکل پیشرفته ابتلا به اچ آی وی بوده هست، به حالتی اطلاق خواهد شد که سیستم دفاعی بدن شخص دارای اچ آی وی ضعیف شده و توان مقابله با ویروس را نخواهد داشت.

در این حالت این ویروس شخص را مستعد هر گونه بیماری و عفونت های فرصت طلب خواهد کرد، که دیگر بدن توان مقابله با آنها را نخواهد داشت. پس اچ ای وی، موجب ایدز خواهد شد. هم اکنون زمان متوسط بین عفونت با اچ آی وی و ظهور علائم ایدز تقریبا ۱۰ سال هست.

این زمان به مقدار زیاد از فردى به فرد دیگر متفاوت می باشد و به عوامل زیادی از جمله وضعیت سلامتى و رفتارهاى فرد بستگى داشته است. در حال حاضر با تجویز درمان هاى که هست که تکثیر ویروس را مهار کرده اند، مى توان سرعت ضعیف شدن دستگاه ایمنى را کند بکنیم.

و نیز مى توان از برخی از بیمارى هاى همراه با ایدز جلوگیری یا آنها را درمان بکنیم. در نتیجه تشخیص زودرس آلودگى به اچ آی وی امکان انتخاب هاى زیادتری درمانى و پیشگیرى را فراهم میکند.

 

 

ایدز بیشتر در افراد همجنس گرا دیده شده است

 

این ویروس فقط در این افراد دیده نمیشود بلکه هر کسی که روابط جنسی حفاظت نشده برقرار کند، امکان دارد این ویروس/عفونت را دریافت کرده باشد. هر چند این گروه نیز خود در حالی که رعایت نکنند اصول بهداشتی و پیشگیری روابط جنسی خود، در معرض خطر برای ابتلا به این عفونت می باشند.

 

 

ایدز مختص افراد خلافکار است و بیشتر این افراد را مبتلا خواهد کرد!

 

بر اساس یافته های تحقیقاتی، احتمال انتقال این عفونت در اشخاص شهرنشین یا روستایی، و یا در گروههای اعتقادی و اخلاقی مختلف، مساوی هست. این که چه چیزی موجب بالا بردن احتمال انتقال این عفونت در برخی از افراد شده است، نوع رفتارهایی هست که این افراد داشته اند.

اشخاصی که دارای رفتار پرخطر جنسی (استفاده نکردن از کاندوم، رفتارهای جنسی نامتعارف مانند روابط جنسی دهانی–مهبلی، دهانی–مقعدی، و غیره) می باشند، اشخاصی که دارای رفتارهای پرخطر تزریقی مواد می باشند، از احتمال زیادی برای دریافت این عفونت برخوردار بوده اند. حال این اشخاص خلافکار و یا بدون خلاف، و یا اینکه در شهر یا روستا هستند.

 

salamatmag 3 4 300x150 ايا ايدز بيماری جنسی است

 

ارتباط جنسی با شریک جنسی به ظاهر سالم بی خطر است و اشکالی نخواهد داشت

 

این یکی از اصلی ترین اشتباهات و منفی ترین نگرش ها در رابطه با این عفونت هست. در این مورد باید بسیار با احتیاط برخورد بشود. از طریق ظاهر یک شخص، نمی توان فهمید که وی به این عفونت آلوده هست یا نه. ویروس این عفونت امکان دارد سال ها در بدن فرد مبتلا بوده باشد و فرد با این عفونت زندگی بکند، و از آن با خبر نباشد.

وقتی که وی این ویروس را داشته است، ناقل این عفونت می باشد و احتمال انتقال آن از وی به شخص دیگری در صورت رعایت نکردن اصول بهداشت جنسی نیز وجود خواهد داشت

 

 

علایم و نشانه ها، تشخیص و آزمایش – بخش یازدهم

 

نشانه های اولیه ایدز که خود شما با ارتباط با این بیماران دیده اید چیه لطف می کنید توضیح بدهید و معمولا از روز چندم شروع خواهد شد؟

 

پاسخ کارشناس: مجموعه ای از نشانه ها در عفونت ابتدایی اچ‌آی‌وی امکان دارد مشاهده بشود که در کل شبیه یک آنفلوانزا می باشد نه این که خود آنفلوانزا جداگانه اتفاق بیوفت. نشانه های عفونت ابتدایی اچ‌آی‌وی اصولا ۲ تا ۴ هفته پس از ورود ویروس دیده میشود و ۴ تا ۶ هفته طول خواهد کشید. دیدن یا ندیدن آن نشانه ها هم هیچ ارزش تشخیصی برای اچ‌آی‌وی نخواهد داشت و اگر سابقه رفتار پرخطر دشاته اید صحیح است برای مشاوره و آزمایش رایگان به مرکز مشاوره بیماریهای رفتاری رفته باشید.

 

یک سوال راجع به نشانه داشتم شما فرمودید علایم در حدود دو تا چهار هفته بعد بروز خواهد کرد و حدودا چند هفته می باشد میخواستم بدانم فرد بعد از چند هفته، تا زمانیکه وارد مرحله ایدز نشده است، دیگر هیچ علایمی نخواهد داشت یا اینکه علایم اولیه مرتب در حالت نوسان می باشند یعنی کم و بیش وجود. خواهد داشت یا کامل برطرف شده است؟

 

پاسخ کارشناس: در بین ​مرحله​ ​عفونت اولیه ​و ایدز اصولا علامتی دیده نشده است. دقت بكنید كه راه تشخیص اچ ای وی علائم نبوده اند بلكه تست هست

 

اگر پس از رابطه  پرخطر هیچ یک از نشانه های اولیه ایدز ظاهر نشده اند گواه بر سلامت هست؟

پاسخ کارشناس: خیر. بعضی هیچ علامتی نشان نداده اند.

 

من تمام علایم رو دارم آزمایش هم دادم منفی می باشد جوابش. باید چه کار کنم

پاسخ کارشناس: بود و نبود هیچ نشانه ای در اچ آی وی ارزش تشخیصی نداشته است. اگر آزمایش شما بعد از دوره پنجره باشد نتیجه آن قطعی هست.

 

میدونم علایم ارزش تشخیصی نداشته ولی یکم بیشتر راجع به علایم شایع تر توضیح بدهید. به ویژه در مورد غدد لنفاوی

پاسخ کارشناس: مجموعه ای از نشانه های در عفونت ابتدایی اچ‌آی‌وی امکان دارد  دیده شود که در کل شبیه یک آنفلوانزا می باشند. دیدن یا ندیدن آن علایم هم هیچ ارزش تشخیصی برای اچ‌آی‌وی نداشته است و اگر سابقه رفتار پرخطر دارید صحیح است برای مشاوره و آزمایش رایگان به مرکز مشاوره بیماریهای رفتاری رفته باشید. تورم گره های لنفی فقط در ۳۸ درصد اشخاص مبتلا در مرحله عفونت ابتدایی مشاهده میشود. دیگر آن که باید در جاهای گوناگون باشد نه فقط یک گره لنفی. سوم این که هر کس تورم گره های لنفی داشت نمیتوان گفت اچ آی وی داشته است علل دیگر باید ابتدا بررسی شده باشد زیرا از یک جوش ساده پوستی تا عفونت دندان تا بیماریهاهای روماتیسمی و سرطان امکان دارد علت تورم گره های لنفی بوده باشند. تشخیص ابتلا به اچ آی وی فقط با آزمایش هست.

نوشته ايا ايدز بيماری جنسی است اولین بار در سلامت مگ • مجله سلامتی پدیدار شد.

 ارسال در حدود 2 هفته قبل  ادامه مطلب »