آخرین مطالب ارسالی
Last Posts
آهنگ های ویژه
Best Posts
کاشت مو
بهترین سایت کاشت مو با کمترین قیمت
کلینیک زیبایی
انواع دوخت ها در رودوزی های سنتی به همراه آموزش – دوخت در سوزن دوزی

انواع دوخت ها در دوخت رودوزی های سنتی و سوزن دوزی ها در الون اسکین بر اساس نوع دوخت و رودوزی سنتی متفاوت است و انتخاب این دوخت ها بر اساس آداب و سنن ، منطقه جغرافیایی ، جنس پارچه و … می باشد و در هر سوزن دوزی از روشی خاص استفاده می گردد . به عنوان مثال ساقه دوزی در سرمه دوزی با ساقه دوزی در دوخت مصنوعات چرمی متفاوت است .

تاج دوزی

یک کوک در مزکز بزنید و در دو طرف آن دو کوک کوچکتر بزنید ، سوزن را در قسمت جلو و از سمت چپ کوک بیرون بیاورید . پس از آن سوزن را از داخل هر سه کوک عبور دهید درپایان سوزن را درقسمت جلو در سمت راست کوک ها فرو کنید به این ترتیب یک تاج دوخته شده است این عمل را با فاصله تکرار کنید .

دسته دوزی

چنانچه این دوخت را با نخ دو رنگ انجام دهید طرح دسته دوزی زیبایی حاصل آن خواهد بود . ابتدا یک سری کوک عمودی به فواصل مساوی بدوزید سپس با نخ رنگی دیگر از سمت چپ و راست و از پایین و بالا کوک ها را به هم متصل کنید . عین این عمل را در بالا تکرار کنید .

دندان موشی گره دار

یک دندان موشی نسبتا گشاد بدوزید ، نخ دیگر را از میان آن ها رد کنید ، طوری که گره هایی در انتهای حلقه دندان موشی ایجاد شود .

دوخت بخارا

در هر نوبت یک لا نخ روی سطح مورد نظر قرار داده و به صورت تخت با بخیه های ریز دوخته می شود این نوع دوخت برای پوشاندن سطح های بزرگ بسیار مناسب است  .

دوخت به صورت قلب

این نوع دوخت باید به صورت به هم چسبیده کوچک انجام شود . نخ را به دور سوزن بچرخانید ، تا به شکل دور حلقه معکوس در بیاید . پس از آن سوزن را از بالا به طرف پایین از پارچه رد کنید و همزمان با این کار باید نخ تابیده از زیر سوزن رد شود . پس از این عمل نخ را بکشید و گره را محکم کنید . اما نخ زیاد کشیده نشود که تنظیم دوخت به هم خواهد خورد .

دوخت پاپیونی

سه شلال موازی با هم به صورت عمودی روی پارچه بدوزید سپس وسط آن ها را با دو شلال افقی محکم کنید .

دوخت پر

ابتدا در وسط خط راستی را با علامت بگذارید . سپس مانند بخیه های پتویی بخیه بزنید و آن ها را رد دو طرف خط وسط از راست به چپ مایل کنید . برای آن که بخیه ها صاف و محکم بایستد آن ها را موازی با خط مرکزی بدوزید .

دوخت پربسته

سوزن را به زیر بخیه قبلی که در دوخت پر توضیح داده شد یعنی پایین آن فرو کنید تا بخیه با یکدیگر برخورد کند .

دوخت خوابیده مسطح

سطحی را که در نظر دارید با این نوع دوخت بپوشانید ابتدا روی دوخت ها را موازی با فاصله بدوزید . پس از آن با یک سری دوخت دیگر روی آن ها را پر کنید .

دوخت دو نخه الوان

این دوخت زمانی زیبایی خود را دارد که از دو نخ رنگی و یا دو نوع مختلف استفاده شود . ابتدا در یک ردیف یک سری کوک ( دوخت ) مساوی بنید ، پس از آن با نخ دوم از بین دوخت ها به صورت زنجیر حلقه بزنید .

دوخت زیرورو

برای شروع یک کوک مورب کوچک بزنید ، سوزن را پایین تر از کوک اول بیرون بیاوید و از سمت بالا از زیر کوک و از روی نخ رد کنید . پس از آن را به آرامی بکشید ، این عمل آخر را مجددا تکرار کنید و نخ را به آرامی بکشید . برای دوخت بعدی سوزن را در سمت راست دوخت اول فرو کنید ، پس از آن کمی پایین تر سوزن را بیرون کشیده و برابر روش ذکر شده در بالا عمل نمایید .

 ارسال در حدود 5 ماه قبل  ادامه مطلب »