آخرین مطالب ارسالی
Last Posts
آهنگ های ویژه
Best Posts
کاشت مو
بهترین سایت کاشت مو با کمترین قیمت
کلینیک زیبایی
ابزار قالی بافی – دار قالی بافی – لوازم بافت قالی – قالیبافی

ابزار قالی بافی وسایلی هستند که بافنده قالی در الون اسکین به کمک آن ها می تواند قالی با کیفیت را ببافد که در اقوام مختلف ممکن است طرح این ابزار متفاوت باشد اما در نهایت کارایی آنها یکی است .

دار قالی بافی 

دار عبارت است از چهار چوبی ، چوبی یا فلزی که به شکل مربع یا مستطیل می باشد و نقش ستون را در بافت قالی ایفا می کند و از سردار ، راست رو ها ، پایه ، پیچ ( دارهای فلزی ) و گوه ( دارهای چوبی ) تشکیل شده است . سایر اجزای دار عبارت اند از : هاف ، کجوو نیمکت .

 1. سردار و زیر دار
  عبارتند از دو تیره افقی موازی با زمین که اسکلت اصلی دار را به همراه راست روها تشکیل می دهند .
 2. راست روها
  دوتیر عمودی موازی با هم که عمود بر سر دار و زیر دار قرار گرفته اند .
 3. هاف
  میله ای استوانه ای شکل و نازکتر از چوب کجو که در دارهای کجوداراین این چوب بین سرداردو کجو قرار می گیرد . این چوب به طورآ زاد گردش می کند و تارهای زیر و رو را از هم جدا می کند .
 4. کجو
  میله ای است استوانخ ای شکل که قطر آن از ۴-۶ سانتی متر متفاوت است که چله ها را تنطیم و تفکیک می کند و از کجی کناره های قالی جلوگیری می کند .
 5. نیمکت
  وسیله ای است چوبی که از یک تخته که باید حداقل پهنای آن ۳۵ سانتی متر باشد و ۴ پایه تشکیل شده است و برای نشستن بافنده مورد استفاده قرار می گیرد .
 6. گوه
  طبانه ای است گونیا شکل که در شکاف مستطیل شکل راست روها قرار می گیرد و برای سفت و شل کردن تارها در دارهای چوبی از آن استفاده می شود . و به این صورت که با کوبیدن گوه به سمت داخل فاصله سردار و زیر دار بیشتر شده و تارهای سفت و محکم می شود . در صورتی که یک گوه شل تر و سفت تر از دیگری باشد دار از شکل خود خارج و قالی کج می شود .

 

ابزار بافت قالی 

ابزار بافت قالی وسایلی هستند که به کمک آن ها قالی بافته می شود و به دوگروه ابزار بافت فارسی و ابزار بافت ترکی تقسیم می شوند .

 1. چاقو ( کارتک )
  وسیله ای است دارای لبه ی تیز که از دو قسمت تیغه و دسته تشکیل شده است و برای بریدن سر اضافی ریشه ها استفاده می شود و دارای اندازه های متفاوت است ولی معمولا طول آن حدود ۲۰ سانتی متر است . چاقو در بعضی مناطق حالت کمانی دارد و تیغه ی پهنی دارد که علاوه بر بریدن پرزها برای کوبیدن و جلو کشیدن ریشه ها از آن استفاده می شود که به نوع اخیر پاکی گویند .
 2. قیچی فارسی بافت
  همان قیچی خیاطی است که تیغه ای به قطر ارتفاع پرزها در یکی از لبه های آن لحیم می شود و در مناطق مرکزی از آن استفاده می شود . البته در مناطقی چون اصفهان از قیچی اصفهانی استفاده می شود که عبارت است از نوعی قیچی که مانند قیچی ترکی بافت سطح تیغه ها با دسته ی آن در یک سطح نیست و لبه های آن با ضخامت داخلی ساخته می شود که ضخامت آن با توجه به رج شمار و ظرافت فرش متفاوت است و این ضخامت بین ۳ الی ۱۲ میلی متر است .
 3. دفتین ( شانه – کرکیت )
  ابزاری است که برای کوبیدن پود و ریشه های زده شده از آن ها استفاده می شود که دارای بدنه ای چوبی و سنگین و دسته ای برآمده می باشد . دانه های فلزی و حدود ۲ کیلوگرم وزن وزدن آن نیاز به مهارتی ویژه دارد چون هرگونه بی دقتی در استفاده از دفتین باعث پارگی و آسیب به تارها می شود .

ابزار بافت ترکی

 1. قلاب
  این وسیله از دسته و تیغه و قلاب تشکیل شده است که از قلاب برای گرفتن تارها و از تیغه برای بریدن پرزها استفاده می شود . از نکات مهم این است که قلاب را باید موازی چله ها نگاه داشت تا تیغه آن با چله ها تماس نداشته باشد و آن ها را پاره نکند .
 2. سیخ
  وسیله ای فلزی است که برای کشیدن پودها استفاده می شود . حالت فنری دارد طول آن از ۴۰ تا ۸۰ سانتی متر متفاوت است . پهنای سیخ معمولا ۲ سانتی متر است ، نوک آن دارای قلاب است که از قلاب برای گرفتن پودها استفاده می شود .
 3. دفعه ( دف )
  ابزاری است فلزی که برای کوبیدن و محکم کردن پود و گره ها استفاده می شود . دفه از دندانه های فلزی تشکیل شده است که در انتها به هم متصل شده و دسته را تشکیل می دهند . و حدود ۵/۰ کیلو گرم وزن دارد .
 4. قیچی ( مقراض )
  وسیله ای است فلزی که از دو قسمت دسته ها و تیغه ها تشکیل شده است که دسته و تیغه ها در یک سطح قرارندارند و تیغه ها در سطح پایین تری قرار دارند و از آن برای چیدن اضافی سر ریشه ها استفاده می شود و استفاده از آن نیاز به مهارت فراون دارد  چون هرگونه بی دقتی دراستفاده از آ« باعث بره بره شدن و یا ذرتی شدن فرش می شود .
 5. قشو ( شانه – اره )
  وسیله است اره مانند که برای سرکشی پرزها در مناطق ترک بافت استفاده می شود به اشکال گوناگون وجود دارد .
 ارسال در حدود 5 ماه قبل  ادامه مطلب »